Aktualności z 2015 r.

 • BN2015

  Boże Narodzenie 2015

  Boże Narodzenie 2015

  ŻYCZENIA BISKUPA WIESŁAWA LECHOWICZA
  DELEGATA KONFERENCJI EPISKOPATU POLSKI ds. DUSZPASTERSTWA EMIGRACJI POLSKIEJ

  Umiłowani Bracia i Siostry, złączeni ze sobą więzami tej samej wiary i tego samego polskiego pochodzenia!

  W imieniu własnym i biskupów Kościoła w Polsce przekazuję Wam serdeczne pozdrowienie i zapewnienie o duchowej z Wami łączności poprzez modlitwę, jaka płynie do Boga z naszych serc i świątyń. Przynależność do tego samego polskiego narodu oraz do Kościoła, który jest wspólnotą przekraczającą granice państw i kontynentów pogłębia naszą bliskość i wzajemną odpowiedzialność.  W tym duchu przesyłam Wam z serca płynące życzenia z okazji świąt Bożego Narodzenia i zbliżającego się Nowego Roku 2016.

  W okresie świątecznym we wszystkich kościołach chrześcijańskich jest odczytywany prolog Ewangelii św. Jana, w którym umiłowany uczeń Jezusa podkreśla, że przez Słowo Wcielone

  „wszystko się stało
  a bez Niego nic się nie stało
  co się stało” /J 1,3/.

  Czytaj dalej...

 • Kapliczka 4

  Kapliczka Matki Bożej przy kościele w Baczynie

  Dzisiaj (15 grudnia)

  postawiono przy kościele parafialnym

  nową kapliczke Matki Bożej.

  Poswiecenie figury i kapliczki

  1 stycznia 2016 r. w święto

  Świętej Bożej Rodzicielki

 • zaproszenie-na-13-grudnia-2015-r.jpg

  Zaproszenie na 13 grudnia 2015 r.

   

   

   

  Sołtys wraz Radą Sołecką oraz Kołem Gospodyń Wiejskich w Baczynie
  Z a p r a s z a ją
  mieszkańców Naszej wsi do wspólnego strojenia choinki (przy Remizie)
  w towarzystwie Pana Wójta Artura Terleckiego
  dnia 13 grudnia 2015 r. o godz. 15.00

 • Jasełka 2015

  Jasełka w Baczynie i kiermasz ozdób świątecznych przy kościołach Parafii

  Serdecznie zapraszamy na Jasełka w Baczynie 12 grudnia 2015 r.

  a także na

  kiermasz ozdób świątecznych

  w dniach 6 i 13 grudnia przy kościołach naszej Parafii

   

   

  Przykładowe ozdoby można obejrzeć tu...

 • Bp Tadeusz Lityński

  Tadeusz Lityński biskupem diezecji zielonogórsko-gorzowskiej

  Decyzją Papieża z dnia 23 listopada 2015 r.

  nowym biskupem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej został

  bp Tadeusz Lityński.

  Ingres i kanoniczne objęcie diecezji

  będzie miało miejsce

  w katedrze gorzowskiej

  5 stycznia 2016 r. o godz. 11.00.

   

   

   

  Więcej informacji...

  Dotychczasowy biskup diecezji zielonogórsko-gorzowskiej Stefan Regmunt złożył rezygnację zgodnie z kanonem 401 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego - ze względu na stan zdrowia. Biskupem jest ponad 20 lat. Posługę biskupa diecezjalnego pełnił od 2008 roku. W maju br. pisał do diecezjan: „Z głębi serca dziękuję Bogu za dar szczególnego powołania w Kościele Chrystusowym i za wszelkie otrzymane łaski. Dziękuję też Ojcu Świętemu za zrozumienie i przyjęcie mojej prośby o zwolnienie z pełnionego urzędu. Moją wdzięczność wyrażam również wobec rodziny diecezjalnej za każdy wyraz życzliwości i współpracy w posłudze zbawienia”.

  Decyzją Papieża nowym biskupem diecezji zielonogórsko-gorzowskiej został bp Tadeusz Lityński. Następca bp. Regmunta ma 53 lata, a od trzech lat jest biskupem. Wcześniej był proboszczem parafii pw. Chrystusa Króla w Gorzowie Wielkopolskim, gdzie m.in. zainicjował spływy kajakowe wiodące szlakiem Jana Pawła II. Obecnie w Konferencji Episkopatu Polski pełni funkcję członka Komisji ds. Polonii i Polaków za Granicą oraz delegata ds. duszpasterstwa pracowników leśnictwa, gospodarki wodnej i ochrony środowiska. Jego dewizą biskupią są słowa „Adveniat Regnum Tuum” (Przyjdź Królestwo Twoje).

  Biskup Tadeusz Lityński urodził się 14 czerwca 1962 roku w Kożuchowie. Po ukończeniu Technikum Elektronicznego w Zielonej Górze, w 1982 roku wstąpił do Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu. Święcenia kapłańskie przyjął 5 czerwca 1988 roku z rąk ówczesnego biskupa zielonogórsko-gorzowskiego Józefa Michalika. 18 maja 1999 roku obronił pracę magisterską i licencjacką z prawa kanonicznego na Akademii Teologii Katolickiej.

  Pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Bartłomieja w Ołoboku (1988-1990) i parafii pw. NMP Królowej Polski w Głogowie (1990-1993). Przez następne siedem lat pełnił funkcję notariusza Sądu Kościelnego w Gorzowie Wielkopolskim. W roku 2000 został mianowany proboszczem parafii pw. Najświętszej Trójcy w Ochli k. Zielonej Góry, a sześć lat później – proboszczem parafii pw. Chrystusa Króla w Gorzowie Wielkopolskim.

  Od 2009 roku był kanonikiem honorowym kapituły katedralnej, od 2011 roku - wikariuszem biskupim, członkiem Rady Kapłańskiej i Rady Konsultorów. W styczniu 2012 roku został odznaczony godnością kapelana Jego Świątobliwości Benedykta XVI.

  28 kwietnia 2012 roku Ojciec Święty Benedykt XVI mianował ks. Tadeusza Lityńskiego biskupem pomocniczym diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, przydzielając mu stolicę tytularną Cemeriniano. Konsekracja biskupia miała miejsce 16 czerwca 2012 roku. Sakry biskupiej udzielił nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore, a współkonsekratorami byli metropolita szczecińsko-kamieński abp Andrzej Dzięga i ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej bp Stefan Regmunt.

  23 listopada 2015 roku Ojciec Święty Franciszek mianował bp. Tadeusza Lityńskiego biskupem diecezjalnym.

  /informacja z www.kuria.zg.pl/

 • 70-lecie-szkoly-w-baczynie.jpg

  70-lecie szkoły w Baczynie

  70 lat szkoły w Baczynie 1945-2015

  Galeria...

  "Siedemdziesiąta rocznica szkoły w Baczynie, to nie tylko okazja do spojrzenia w przeszłość, to przede wszystkim okazja do zbudowania pomostu między tym co było, jest i będzie, Pochylając się nad kronikami, ożywiamy wspomnienia, często bardzo osobiste, jednak pamiętajmy, że historia szkoły tworzy się każdego dnia."
  Są to słowa grona pedagogicznego ujęte w opracowanej monografii  "70 lat szkoły w Baczynie" skierowane  do absolwentów tej szkoły, zaproszonych gości , władz samorządowych i oświatowych, rodziców, uczniów, sympatyków i przyjaciół szkoły.
  W piątek  25 września 2015, Szkoła Podstawowa i Gimnazjum im. Polskich Olimpijczyków...

  Czytaj dalej...

 • Film/Prezentacja nt. 40 lecia Parafii pw. Świętych Aposotołów Piotra i Pawła w Baczynie

  Autor: Elżbieta Zaręba

 • msza-sw-dozynkowa-baczyna-2015.jpg

  Msza św. "dożynkowa" Baczyna 2015

Niedzielne Msze Święte
Baczyna
kościół parafialny
8:00
11:00

Marwice
kościół pw. Narodzenia
Najświętszej Maryi Panny
9:30

Racław
kościół pw. Matki Bożej
Szkaplerznej
12:30