Archiwum Artualności z 2020r.

ARCHIWUM » Archiwum Aktualności » Archiwum Artualności z 2020r.

 • 27/12/2020 - Kolęda podczas pandemii 2020/2021

  W związku z trwającą pandemią, forma odwiedzin duszpasterskich w tym roku zostaje zmieniona.

  Błogosławieństwo domów i mieszkań zostaje ograniczone do błogosławieństwa  zewnętrznego – aby nie narażać nikogo na niebezpieczeństwo, nie będzie odwiedzin parafian w domach.

  Tak więc, modlitwa z poświęceniem wodą święconą odbędzie się tylko na zewnątrz, bez wchodzenia księdza i ministrantów do domów.

  Jeżeli domownicy będą w tym czasie na miejscu to proszę o wspólną modlitwę i ewentualne wyjście na chwilę przed dom.
   

  Błogosławieństwo domów w dni powszednie będzie rozpoczynało się o godz. 10.00 a w dni świąteczne o godz. 14.00.

  (...)

 • 22/12/2020 - Życzenia dla Parafian 2020r.

  Z okazji Świąt Bożego Narodzenia,

  Parafianom życzę pokoju Chrystusowego,

  Zdrowia i błogosławieństwa Bożego.

  ks. prob. Jarosław Zagozda

  Zapraszam na film.

 • Poświęcenie krzyża (1)

  29/11/2020 - Poświęcenie przydrożnego krzyża w Racławiu

  W pierwszą niedzielę adwentu, tj. 29.11.2020 r. w Racławiu, poświęcony został krzyż przydrożny. 

  Stawianie krzyży przy wjeździe do miejscowości, na rozstajach dróg czy w innych ważnych
  i symbolicznych miejscach jest dawnym zwyczajem i znakiem wiary chrześcijan.

  Zapraszam na przegląd krótkiej relacji fotograficznej z tego wydarzenia.

 • 03/10/2020 - Projekt "Pod biało-czerwoną" również w gminie Lubiszyn - przyłącz się!

  Drodzy Parafianie!

  Chciałbym zachęcić mieszkańców miejscowości Baczyna i wszystkich pozostałych wchodzących w skład gminy Lubiszyn do przyłączenia się do projektu "Pod biało-czerwoną".

  Projekt „Pod biało-czerwoną” zakłada sfinansowanie przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej zakupu masztów i flag w każdej z gmin w Polsce, której mieszkańcy dołączą do projektu. Inicjatywa zakupu masztu i flagi zależeć będzie od mieszkańców.  

 • Boże Ciało

  18/06/2020 - Obchody Uroczystości Bożego Ciała w naszej parafii w czasie pandemii

  Drodzy Parafianie,

  W dniu dzisiejszym zakończyliśmy Oktawę Bożego Ciała. Dziękuję wszystkim za udział w uroczystościach, które w tym roku były wyjątkowe ze względu na okoliczności. Poniżej krótka relacja fotograficzna z tych dni.

  Szczęść Boże, Ksiądz Proboszcz

 • 31/05/2020 - Nowe zarządzenia duszpasterskie na czas epidemii

  Kuria Diecezjalna w Zielonej Górze opublikowała nowe zarządzenia duszpasterskie bp. Tadeusza Lityńskiego.

  źródło tekstu: https://zgg.gosc.pl/

 • 11/04/2020 - Życzenia Wielkanocne

  Święta  Wielkanocne to Święta Nowego Życia.

  Przypomina o tym otaczający nas świat, choćby piękne wiosenne kwiaty, które przyozdabiają nasze przydomowe ogrody.

  Liturgia Świąt przypomina, że Chrystus pokonuje mroki nocy i zmartwychwstaje Trzeciego Dnia.

  Wielkanoc A.D. 2020 przeżywamy jednak zupełnie inaczej niż dotychczas…

 • 26/03/2020 - Zarządzenie bp. Tadeusza Lityńskiego dotyczące posług duszpasterskich podczas epidemii

  Publikujemy najnowsze zarządzenie ordynariusza diecezji zielonogórsko-gorzowskiej - bp. Tadeusza Lityńskiego dotyczące posług duszpasterskich podczas epidemii.
   
  Zarządzenie dotyczące posług duszpasterskich podczas epidemii pochodzi ze strony.
 • 12/03/2020 - Środki ostrożności dotyczące koronawirusa w kościołach

  Rada Stała Episkopatu wprowadza w kościołach środki ostrożności dotyczące koronawirusa (COVID-19)

  Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego, do 29 marca, rekomendujemy biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św.: osobom w podeszłym wieku, wiernym, którzy mają objawy infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura), dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę, a także osobom, które czują obawę przed zarażeniem – głosi zarządzenie wydane po czwartkowym posiedzeniu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski.

  Rada podkreśla, że prewencyjne środki ostrożności zostały podjęte w trosce o życie i zdrowie społeczeństwa. Biskupi zaznaczają, że skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na niedzielnej Mszy św. we wskazanym czasie nie jest grzechem. Proszą jednocześnie, aby osoby korzystające z dyspensy „trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie”. „Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe” – czytamy w zarządzeniu.

  Rada Stała Episkopatu  wprowadza również zasady mające obowiązywać do 29 marca w czasie sprawowania liturgii w kościołach. Kapłani i szafarze, którzy udzielają Komunii Świętej, powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny. „Przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego teraz zachęcamy”, „znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk”, „cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego”, „należy powstrzymać się ponadto od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie”, „na kratki konfesjonałów należy nałożyć folie ochronne”, „rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą”  – podkreślają biskupi.

  Podjęto również decyzję, że liturgie z udzieleniem sakramentu bierzmowania przeniesione zostają na terminy późniejsze, o których poinformują kurie diecezjalne. W tym czasie także zawieszone zostają pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę oraz rekolekcje szkolne organizowane przez parafie. „Jednocześnie prosimy środki społecznego przekazu oraz duchownych o propozycje rekolekcji w Internecie, które w ten sposób mogą być przeżywane w domu”, „sprawy rekolekcji dla dorosłych oraz organizację innych spotkań pozostawia się roztropnemu rozeznaniu księży proboszczów” – głosi komunikat. „Kościół od dwóch tysiącleci służy osobom chorym i potrzebującym, nawet w czasach epidemii, nie rezygnując z głoszenia Ewangelii oraz sprawowania sakramentów świętych” – wskazali biskupi. Poprosili też o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach.

  Napisali też, że „tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach”. „W związku z tym zachęcamy wszystkich wiernych, aby poza liturgią nawiedzali kościoły na gorliwą modlitwę osobistą. Polecamy duszpasterzom: a. aby kościoły pozostawały otwarte w ciągu dnia, b. aby kapłani troszczyli się o dodatkowe okazje do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu, c. aby – przy zachowaniu należytych zasad higieny – kapłani i nadzwyczajni szafarze odwiedzali chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną” – zaleca Rady Stała Episkopatu.

  „Prosimy wszystkich ludzi wierzących o modlitwę w intencji ochrony przed chorobami, a także o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. Dobremu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych, tych, którzy się nimi opiekują, lekarzy i personelu medycznego oraz wszystkich służb sanitarnych. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii. Zgodnie z Tradycją Kościoła zachęcamy do śpiewania w naszych kościołach suplikacji „Święty Boże, Święty Mocny… Od powietrza, głodu, ognia i wojny, zachowaj nas Panie” – czytamy w zarządzeniu.

  BP KEP

  link do strony Episkopatu

 • 12-03-2020-wielki-post-2020.jpg

  12/03/2020 - Wielki Post 2020

  Orędzie Ojca Świętego na Wielki Post 2020:

  „W imię Chrystusa prosimy: pojednajcie się z Bogiem!”

  (2 Kor 5, 20)

Niedzielne Msze Święte
Baczyna
kościół parafialny
8:00
11:00

Marwice
kościół pw. Narodzenia
Najświętszej Maryi Panny
9:30

Racław
kościół pw. Matki Bożej
Szkaplerznej
12:30