Kazania i rozważania

 • Wspomnienie rozważania na Boże Ciało - 2012

  Dzisiaj przeżywamy jeden z najbardziej podniosłych dni w ciągu roku, uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Ten dzień połączony jest z piękną procesją. Chrystus w Najświętszym Sakramencie opuszcza świątynie i wędruje z nami ulicami, na których zwykle tętni codzienne życie. Idzie tam, gdzie my chodzimy, aby żyć tam, gdzie my żyjemy.

  W Boże Ciało rzeczywistość religijna przenosi się w sposób widzialny w miejsca, które zwykle nie kojarzą się nam z Bogiem i modlitwą.

  Przechodzi między domami, obok sklepów, barów, przystanków. Drogi, którymi codziennie przesuwają się ludzie i samochody, w tym wyjątkowym dniu stają się miejscem publicznego wyznania wiary i uwielbienia Boga.

 • Rozważania w kontekście Beatyfikacji Jana Pawła II

  1. Rodzina

  Pośród wielu dróg człowieka rodzina jest drogą pierwszą i z wielu względów najważniejszą – nauczał Jan Paweł II. Jest drogą powszechną, pozostając za każdym razem drogą szczególną, jedyną i niepowtarzalną, tak jak niepowtarzalny jest każdy człowiek.

  Rodzina jest tą drogą, od której nie może on się odłączyć. Wszak normalnie każdy z nas w rodzinie przychodzi na świat, można więc powiedzieć, że rodzinie zawdzięcza sam fakt bycia człowiekiem. A jeśli w tym przyjściu na świat oraz we wchodzeniu w świat człowiekowi brakuje rodziny, to jest to zawsze wyłom i brak nad wyraz niepokojący i bolesny, który potem ciąży na całym życiu.

  Tak więc Kościół ogarnia swą macierzyńską troską wszystkich, którzy znajdują się w takich sytuacjach, ponieważ dobrze wie, że rodzina spełnia funkcję podstawową...

 • czy-pan-jezus-narodzi-sie-w-tym-roku-na-swieta-.jpg

  Czy Pan Jezus narodzi się w tym roku na święta?

  Czy Pan Jezus narodzi się w tym roku na święta?

  Przez cały rok powracają po sobie rocznice, wspomnienia, święta i uroczystości. Wspominamy radość i smutek – narodziny, chrzciny, śluby ale i pogrzeby. Świętujemy Boże Narodzenie, Wielkanoc czy Niepokalane Poczęcie Maryi.

  Raz się rodzimy i raz przyjmujemy chrzest.

  • Czy Pan Jezus narodzi się w tym roku na święta?
  • Przecież raz się rodzimy…
 • Zrozumieć Adwent

  Okres Adwentu ma podwójny charakter:

  Jest czasem przygotowania do uroczystości Narodzenia Pańskiego, przez którą wspominamy pierwsze przyjście Syna Bożego do ludzi.

  Równocześnie jest okresem, w którym – przez wspomnienie pierwszego przyjścia Chrystusa – Kościół kieruje swą myśl ku oczekiwaniu Jego powtórnego przyjścia na końcu czasów.

  Z obu tych względów Adwent jest okresem pobożnego i radosnego oczekiwania. Liturgia Adwentu przybliża nam wielkie postacie historii zbawienia. Do takich należą prorok Izajasz, Jan Chrzciciel, a także Maryja i Józef. Ostateczną odpowiedzią Boga zatroskanego o człowieka jest Jezus Chrystus: „Wielokrotnie i na różne sposoby przemawiał niegdyś Bóg do ojców przez proroków, a w tych ostatecznych dniach przemówił do nas przez Syna”.

 • "W dobrych zawodach wystąpiłem..."

  „W dobrych zawodach wystąpiłem… wiary ustrzegłem… na koniec odłożono dla mnie wieniec sprawiedliwości…”

  Zawody to życie – dla Pawła celem życia było przekazywanie wiary i dążenie do wieczności – do zbawienia – symbolem tych celów jest ów „wieniec sprawiedliwości”.

  Różne sposoby na życie… różne cele życiowe…  nikt nie dziwi się że tak jest. Dla chrześcijan sposobem na życie jest chrześcijaństwo: przykazania, kościół, spowiedź, ślub kościelny, chrzest i I komunia święta dziecka…

  Dla kogoś innego cel i sposób na życie może być i jest zupełnie inny… „Po co ci kościół i to wszystko czego uczy…? Nie potrafisz myśleć sam...? Jesteś zacofany? Jakimś fanatykiem religijnym jesteś…? A może jeszcze Radia Maryja słuchasz czasem…? No to, to już przesada…"

 • Gdzie jest moja parafia?

  Gdzie jest moja parafia?

  10 wrz 08, 16:56 Źródło: Przewodnik Katolicki

  Trzymają się za ręce, są uśmiechnięci i radośni: "My w sprawie ślubu. Chcemy ślubować w tym kościele, bo bardzo nam się podoba".
  Którego kapłana nie ucieszy taka decyzja? "Proszę Państwa, bardzo się cieszę z Waszej decyzji, ale zdaje się, że nie jesteście z naszej parafii. W takiej sytuacji potrzebna jest zgoda księdza proboszcza narzeczonego lub narzeczonej". Narzeczona, wyraźnie zakłopotana, mówi, że jej blok chyba należy do kolegiaty, ale ona chodzi do kościoła na Brzezinki, "bo tam jej najbardziej się podoba". Narzeczony nie traci jednak rezonu. Mówi odważnie: "Przecież to XXI wiek, jesteśmy w Unii Europejskiej i w Strefie Schengen i chyba granic nie ma w Kościele. Czy w każdym kościele jest inny Pan Bóg?" - pyta wyzywająco.

 • Bogacz i Łazarz - Przedziwne odwrócenie ról

  Bogacz i Łazarz - Przedziwne odwrócenie ról

  Żył pewien człowiek bogaty, który ubierał się w purpurę i bisior i dzień w dzień ucztował wystawnie.

  Bogacz miał stały zwyczaj:

  Ubierania się w najbardziej luksusową odzież, a jego życie jest nieustanną biesiadą.

  Zabawa, i to olśniewająca, „bijąca w oczy” swą wystawnością, jest jego stylem życia.

  Purpura to drogocenna tkanina barwiona na kolor fioletowy, błękitny lub czerwony substancją pozyskiwaną z rzadkiego gatunku małży morskich. Purpurowa szata wierzchnia była atrybutem monarchów i osób wyjątkowo zamożnych.

 • List EP z okazji XX rocznicy powrotu katechezy do szkoły

  „POZNACIE PRAWDĘ, A PRAWDA WAS WYZWOLI”  (J 8,32)

  List Episkopatu Polski z okazji 20. rocznicy powrotu katechezy do szkoły

  1. Chrystus naszym jedynym Nauczycielem i Wychowawcą

  W pierwszą niedzielę września uczestniczymy w Eucharystii, wypowiadając Panu Bogu naszą wdzięczność za okres wakacji i urlopów. Jednocześnie prosimy go o łaskę, by nie zmarnować czasu, jaki jest przed nami. Powtarzamy za Psalmistą: Naucz nas liczyć dni nasze, byśmy zdobyli mądrość serca  (por. Ps 90,12).
  Rozpoczynając nowy rok szkolny pragniemy wszyscy: rodzice i dzieci, dorośli i młodzież, przyjąć wobec Boga postawę, którą wypowiedział autor Księgi Mądrości: Któż poznał twój zamysł, gdybyś nie dał Mądrości, nie zesłał z wysoka Świętego Ducha swego? (por. Mdr 9,17).
  Chrystus jest naszym jedynym Nauczycielem i Wychowawcą. Chcemy słuchać Jego nauki. Jedną z nich słyszeliśmy przed chwilą: Kto nie nosi swego krzyża, a idzie za Mną, ten nie może być Moim uczniem (por. Łk 14,27). Prawdziwa mądrość, jaka wyłania się z dzisiejszej Ewangelii, wskazuje, że trzeba porzucić wszystko, co nas wiąże i krępuje, by osiągnąć prawdziwą wolność i móc naśladować Jezusa. Darem mądrości jest naśladowanie Jezusa. Nie kogokolwiek, ale właśnie Jezusa Chrystusa.

 • "Ciasna jest brama i wąska jest droga która prowadzi do Życia"

  1. W czasach Chrystusa lud Palestyny mieszkał w miastach otoczonych murem, leżących często na pagórkach lub nawet na górach. Do bram zamykanych przed zachodem słońca prowadziły drogi skaliste i strome; podróżny musiał często w wielkim pośpiechu wspinać się po trudnej drodze, aby dojść do bramy jeszcze przed nadejściem nocy; kto przybył za późno musiał pozostać za bramą. Spóźniony podróżny chcący przed zachodem słońca dostać się do miasta nie powinien był zwracać uwagi na ciekawe drobnostki napotykane w drodze. Cała jego uwaga musiała być zwrócona na to, by wejść przez bramę.

Niedzielne Msze Święte
Baczyna
kościół parafialny
8:00
11:00

Marwice
kościół pw. Narodzenia
Najświętszej Maryi Panny
9:30

Racław
kościół pw. Matki Bożej
Szkaplerznej
12:30