Z Kroniki Parafialnej - w 40-lecie powołania Parafii

ARCHIWUM » Archiwum Aktualności » Archiwum Aktualności z 2015 r. » Z Kroniki Parafialnej - w 40-lecie powołania Parafii

Ks. Kazimierz Piechota

Ks. Kazimierz Piechota – nowomianowany proboszcz parafii zapisał na pierwszych stronach kroniki parafialnej:

W Imię Boże niech się dzieje historia parafii Baczyny. Baczyna, 2.03.1975 r.

Rok Pański 1975. W ostatnim tygodniu lutego 1975 r. toczyła się narada w Kurii Biskupiej w Gorzowie Wlkp.  pod przewodnictwem Ks. Dr Biskupa Wilhelma Pluty, ordynariusza diecezji gorzowskiej nad utworzeniem nowej parafii w Baczynie odległej 8 km od Gorzowa w kierunku trasy E – 14 do Szczecina.

Nowa parafia w Baczynie została utworzona z podziału bardzo rozległej parafii Św. Trójcy w Gorzowie Wlkp. ul. Kostrzyńska 70, aby dać lepszą opiekę duszpasterską wiernym i odremontować zniszczony kościół w Marwicach.

Do nowej parafii w Baczynie przydzielono:
•    Baczyna. Siedziba parafii z kościołem p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła.
•    Racław. Z kościołem filialnym p.w. Matki Bożej Szkaplerznej.
•    Marwice. Z kościołem ale będącym w gruzach i ruinie od II wojny światowej. Zniszczony w 50 %.

Przez ekscelencję ks. Bp Wilhelma Plutę zostałem odwołany ze stanowiska wikariusza parafii Krzeszyce i mianowany przyszłym proboszczem w nowoutworzonej parafii Baczyna. Ks. Kazimierz Piechota ur.23 marca 1935 r. w Boleszczynie pow. Turek objął obowiązki duszpasterza 2.03.1975 r.

Wprowadzenie nowego i pierwszego proboszcza nastąpiło na sumie w Baczynie przez wręczenie kluczy wobec byłego proboszcza ks. Józefa Andrzejewskiego z Gorzowa z parafii Trójcy Świętej i przedstawiciela kurii ks. Infułata Władysława Sygnatowicza – wikariusza  generalnego”.